• 0 212 281 43 83

    0 232 375 50 35

  • E - Mail:

    info@tartantarti.com

  • Teklif Formu

Tartan Araç Kantar Sistemleri

“ TARTAN ” OKKADAN KİLOYA UZANAN YOLDA BİR TARİH EFSANESİ TÜRKİYE’NİN HAKLI GURURU ve MARKASI

1900’lü yılların başında Bosna’dan Türkiye’ye göç eden kurucumuz Adem TARTAN, 1935 yılında Markasının tescil tarihinden yıllar öncesinde, İzmir’in Tarihi Kızlarağası İş Hanı’nda bir mengene ve birkaç çeşit eğe ile 500 kg kapasiteye kadar olan baskülleri, 1926 yılından itibaren imal etmeye başladığı yakın çevresi, bazı sektör firmaları, medya yayınlarından ve sair belgelerden bilinmekte olup, marka tescilini 23 sıra numarası ile 1935 yılında almıştır.

 

Cumhuriyetimizin kurulmasına müteakip tesis edilen kamu kuruluşlarının hemen hemen tamamı TARTAN marka kantarlarla ALIM/SATIM yapmaya başlamışlardır. Ayrıca, yüzlerce Belediye, Muhtarlıklar, Kalkınma Kooperatifleri vb. onlarca kuruluşlarının neredeyse tüm iştiraklerinin tamamı, 1984’lü yıllara kadar TARTAN KANTARLARI ile on yıllarca ticari anlamda hayat bulmuş ve TÜRKİYE ekonomisine ticari anlamda can vermiştir.

 

Yine Cumhuriyetimizin yatırıma yönelik hamle yaptığı tarihlerinden günümüze değin, binlerce özel teşebbüse kurduğumuz kantarları burada tek tek saymak mümkün değildir.Bu anlamda tekrar tarihimize dönmek gerekirse; 1930’lu yıllara girerken, kurucumuz Adem TARTAN (Soyadı kanunundan önce anılan unvanı Adem Murat), Tarihi KIZLARAĞASI İş Hanı’nın küçük bir atölyesinde tamamen el yapımı küpeli sistemle çalışabilen çakma bıçaklı baskül imalatına başlamıştır. 1934 Yılında soyadı kanunu ile birlikte Murat soyadımız işimizle özleştirilerek TARTAN olarak kayıtlara geçmiştir. Böylece Dünyada tartı sektöründe soyadı ile aynı işi yapan tek unvana sahip firma olmuştur.

 

1935 Yılına gelindiğinde (Adem TARTAN)  A.T. markası TARTAN adı ile tescillenmiştir.

 

1944 Yılında ilk olarak İzmir fuarında markalarımızı taşıyan el yapımı basküller dünyaya tanıtılmaya başlamıştır. Ürünlerimize olan yoğun ilgi dönemin fuar dergisine mazhar olmuştur. ( Fuar Dosyası )

 

1950 Yıllarının başında genellikle at arabaları için 2.80mx7m 20t ila 30t kapasiteli Kalaslı tip, küpeli manivela sistemi ile çalışan, tamamı Adem Usta’nın el yapımı ile gerçekleştirilen çakma bıçaklı kart basma sistemli Araç Kantarı imaline seri olarak başlanılmıştır. Bugünkü load cell yerine geçen zamanın ölçüm mekanizmaları olan çelik bıçak ve yatakları sadece Adem TARTAN tarafından tesviyesi yapılmakta ve ustanın göz kararı ile sertleştirilmek üzere ısıl işleme tabi tutulmakta idi. Günümüzde dahi bu kantarlar kullanılmakta ve 1 kg ağırlığa hassastırlar.

 

1960 yıllarının hemen başında görünen ihtiyaca binaen zamanın 13m ebatlı T.I.R. çekerli yine küpeli sistem mekanik ilk T.I.R.  kantarları İzmir/Kapılar tesislerinde seri olarak yapılmaya başlanmıştır.

 

1967 yılında Tartan markası adı altında Adana/Karşıyaka’da sanayi çarşısında kurulan 2. büyük Tartı imaları tesislerimiz, Akdeniz, Güney doğu ve Doğu illerine hizmet ağını geliştirmek adına faaliyete geçmiş ve bu bölgelerin kalkınmasında yüzlerce taşıt kantarı kurarak firmalarımız büyük rol oynamıştır.

 

1970 yıllarından itibaren Tartan firmalarının ürettiği kantar ebatları da değişmiş 7m boydan 8m’ebada, tek kefeli 13m boydan 16m ebada, üstelik çift kefeli tartım sistemine dönülmüştür.

 

1971 yılında duyulan gereksinim neticesinde 2.700 metre kapalı alana sahip Türkiye’nin ilk modern tartı fabrikası İzmir/Gaziemir tesislerimiz hizmete alınmıştır. Bu tarihten itibaren tartı köprüleri küpeli sistemden bilyeli sisteme, tartı indikatörleri ise elle sürmeli mekanik tartıdan dışarıdan müdahaleye kapalı, otomatik kumandalı, seri no tarihi otm. karta basma tartı sistemine geçilmiştir.

 

1974 yılında Türkiye’nin ilk ve tek 500kg çekerli elektronik kantarı Tartan firması tarafından  Schember indikatör ve load cell’leri kullanılarak Gaziemir tesislerinde imal edilmiş ve  İzmir Enternasyonal fuarında tanıtılmıştır. Türkiye’nin bu ilk elektronik tartı aleti, onbinlerce ziyaretçi tarafından büyük ilgi görmüştür.

 

1978  Yılında Metin TARTAN’ın İngiltere/Birmingham’da tahsili sırasındaki gayretleri ile oluşturduğu çalışmalar neticesinde  Ankara Bastaş Çimento Fabrikası girişlerine 2 ad.  Avery Marka Elektronik İndikatör ve Load cell’ler kullanılarak Türkiyenin ilk elektronik 100ton kapasiteli 16m. Ebatlı T.I.R. kantarlarları Kurulmuştur. Mer’i Mevzuat gereği damgalama işlemleri ise mekanik olarak kalmış elektronik geçiş yapılamamıştır.

 

1980’li yıllara girerken bu defa dünyaca ünlü MOLEN firması ile yaptığımız iş birliği ile yine Molen marka tartı terminalleri ve load cell’şeri kullanılarak Kırıkkale TPO işletmelerine 7 ad. Vagon ve T.I.R. kantarı TARTAN şirketleri tarafından elektronik sistem olarak kurulmuş ve dönemin Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü’ne bağlı Ankara Ölçüler ve Ayarlar Müdürlüğü’nce damgası yaptırılmış ve resmiyette arşivlenmiştir.  Bu tarihi an günümüzde kullanılacak olan onbinlerce Elektronik Tartı Aletinin resmi olarak damgalatma yönüyle önünü açtığı an olup, tıpkı mekanik sistemli kantarlarda olduğu gibi Türkiye’nin damgalanmış ve kayıtlardan görüleceği üzere  ilk elektronik Araç Kantarları olarak tarihe geçmiştir.

 

1998 Yılına gelince her biri 1 tonluk toplamda ise 20 adetle  20 ton M1 sınıfı etalon kütleleri yurdumuza getirerek onaylı bu  Kütle etalonlarla  İLK ARAÇ KANTARI DAMGASINI Konya Şeker Fabrikalarında resmen başlatarak bugün ulaştığımız en doğru tartımı Türkiye’ye getirip tanıştıran öncü kuruluş yine   TARTAN Firması olmuştur.

 

İlk kez 1974 yılında kalite belgesine sahip firmalarımız bu defa 1998 yılında TSE Kurumundan M1 Sınıfı Etalon Kütleler yanında CE işaretli, 90/384 EEC direktifinde Leon Marka  indikatör ve Flintec marka C3 sınıfı OIMLR60 Test Sertifikalı Load Cell’ler kullanarak TÜRKİYE’de İlk TSEN 45501 Belgesi TARTAN firmaları tarafından alınmış olup, bu sayede günümüz tartı sektöründeki standartlarının eksiksiz uygulanmasının önü açılmıştır.

 

1998 yılından itibaren tartı konusunda kamu yararına yaptığımız bu türden resmi girişimler bazı çevreler tarafından engellenmeye çalışılmış, bu çıkarcı ve şer odaklarının bürokratları kendi emellerine alet etme gayretleriyle 03.03.2003 tarihinde  firmalarımız ilgili bakanlıkça çok ağır ve haksız yaptırımlara maruz bırakılmıştır.  

 

2003 yılında başlattığımız hukuk mücadelesi 2012 yılına geldiğimizde sonlanmış ve  Kesinleşmiş Yargı Kararları ile  Firmalarımıza yapılan yaptırımların  hukuka aykırı olduğu  karara bağlanmış firmalarımız çok geç  olsa da aklanmıştır. Ancak 2000 yılın başlarında  firmalarımızın yükselişini hazmedemeyerek firmalarımıza uygulanan  onca hukuksuz yaptırımlara vesile olmakla Pazar payımızı alan yasa dışı üretimler yapan bazı sektör firmalarının ise hukuk önünde aklanmaları halen sağlanmamıştır.

 

Tartan firmalarının ilkleri yapmaktaki azmi, kurucusu Adem TARTAN’ ın tartı sektörüne bakış açısındaki ilkelerinden yola çıkarak hasıl olmaktadır. Çünkü Tartan firması neredeyse Cumhuriyetin kuruluşuna dayanan, Türkiye’nin tartı sektöründeki öncü bir kuruluşudur.

 

Günümüz tartı sektöründe uygulanan Standartların 1998 yılında uygulamasına başlayıp, özellikle Araç Kantarı İmalatlarında yaptığı modernizasyonlar ile tarihte olduğu gibi bugün dahil tartı sektörüne örnek olmakta ve üretimini sadece kamu yararı gözeterek geliştirilmektedir. Türkiye’de çoklu platformlarla kolay kurulumlu mobil kantar uygulamasını da başlatan firmalarımız olmakla ürünlerimiz Afrika, Asya ve Avrupa kıtasında toplam 24 ülkeye ihraç edilmektedir.Müşterilerimizin bilgi ve değerlendirmelerine sunarız.
Saygılarımızla.

TARTAN FİRMALARI ADINA
Metin TARTAN

 

 

 

 


REFERANSLARIMIZ
İstanbul Tabela Firmaları
İstanbul Tabela Firmaları
İstanbul Tabela Firmaları
İstanbul Tabela Firmaları
İstanbul Tabela Firmaları
İstanbul Tabela Firmaları
İstanbul Tabela Firmaları
İstanbul Tabela Firmaları
İstanbul Tabela Firmaları
İstanbul Tabela Firmaları